V kolika letech musí umět vyslovit R?

Výslovnost českých hlásek je pro mnoho dětí oříšek, ostatně i mnoho dospělých bojuje se správnou výslovností r, ř nebo s.  Tady je pár tipů, jak dítě naučit vyslovovat obtížné hlásky ještě než nastoupí do školy.

Přechod do školy je pro děti náročný, často úplně změní režim. Pro některé děti to může být stresující. Pokud se jim navíc jiné děti posmívají za špatnou výslovnost, nebudou se do školy jistě těšit.

První krok je správné odposlouchání hlásek. Na děti nešišlejte, ani jim nepouštějte pohádky, kde se šišlá nebo nemluví. Poslech je základní nástroj pro naučení se rodného jazyka. Snažte se, aby měly kde odposlouchat správnou výslovnost. Ostatně i moderní pohádky od Disneyho jsou kvalitně nadabované. O pravidlech, že nešišláme, poučte i babičky a tetičky.

Mnoho dětí zvládne takto jazyk postupně samo. Ideální čas, kdy navštívit logopedii je po 4. roku, pokud nemá dítě vážnější problémy. Dítě tak má dostatek času si spravit výslovnost před nástupem do školy. Navíc je dítě dostatečně vyspělé, aby jej logoped mohl vyšetřit a dítě se následně soustředilo na cvičení. Pokud sami špatně vyslovujete, můžete chodit na logopedii spolu s dítětem. Můžete si společně udělat z učení hru a vzájemně se povzbuzovat.

nácvik výslovnosti doma

Trénovat výslovnost nemusíte v cizím prostředí. Pro malé děti je totiž známé prostředí zásadní. Je důležité, aby se cítilo v bezpeční a mohlo se lépe soustředit na učení. Víte, že existuje celá řada školek, která se formou kroužku nebo přímo během denního programu zaměřuje na výslovnost prostřednictvím logopedie?

Například v mateřské škole Motýlek v Praze je logopedie součástí dopoledního programu pro všechny děti. Krom nácviku výslovnosti se děti učí také komunikovat mezi sebou. Mimo jiné se učí přihlásit se zdvořile o slovo, neskákat si do řeči a dále si rozvíjet slovní zásobu. Děti si ze školky nosí logopedický sešit, aby formou říkanek mohly složité hlásky trénovat i doma.

Jaké hlásky by dítě mělo zvládat?

  • Do 3 let by dítě mělo správně vyslovovat hlásky n, m, p, h, t, k
  • Do 4 let by mělo zvládnout f, v, g, b, j, d
  • Do 7 let by mělo zvládnout i nejtěžší hlásky, tedy l, r, ř a sykavky s, z, c, š, ž, č

Věk je jen orientační, každé dítě se učí jinak. Pokud máte obavy, je nejlepší navštívit logopeda. Sami nápravu výslovnosti nezvládnete. Děti se totiž musí nejprve naučit ovládat celou pusu a jazyk, aby mohly správně hlásky vyslovit. K tomu slouží nejrůznější typy cvičení včetně posilování jazyka. Opakovat dokola jen říkanku nepomůže.

Tipy, jak učit děti vyslovovat:

  1. Cvičte často, ale kratší čas. Děti se nevydrží dlouho soustředit, desetiminutové cvičení bohatě stačí.
  2. Cvičte v kontextu podle momentální situace.
  3. Oceňte konkrétní pokroky, dítě pochvalte.
  4. Při cvičení vyslovujte pomalu a rytmicky.
  5. Pokud dítě začne ráčkovat nebo hlásku výrazně kazit, přestaňte.
  6. Učit se můžete pomocí aplikace pro děti Slovohrátky.
  7. Nebo vyzkoušejte deskovou logopedickou hru pro 2-3 hráče.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude nikdy zveřejněna.


*