Trénujte soft skills s koňmi

Zážitková pedagogika zažívá po celém světě boom. Jednou z jejích metod je také vzdělávání za asistence koní (Horse Assisted Education). Metoda zatím není v Čechách příliš rozšířená, vyžaduje totiž dokonalé znalosti drezury a chování koní i lidské psychologie. Vyzkoušet ji můžete na farmě Zeusov, v hřebčíně Thókala či na farmě Heroutice.

 

Koně ve tréninku figurují jako katalyzátor, umožňují nám uvědomit si naše jednání. Z větší části se s koňmi pracuje ze země, rozhodně tedy trénink zvládnete, i pokud nejste zdatný jezdec.

Jak vypadá trénink s koňmi?

Pozor tréninky nejsou zaměřené na výuku jezdectví. Vlastně většinu času vodíte koně a nohama stojíte pevně na zemi.

Na úvod vám lektor vysvětlí, jak se ke koni chovat, abyste jemu ani sobě nemohli ublížit. Tréninky poté probíhají v kryté hale nebo ve venkovním výběhu, kde jsou různé překážky, které musíte spolu se svým koněm zdolat.

Čekají na vás praktické úkoly s překážkami

Čekají na vás praktické úkoly s překážkami

Celé cvičení se nahrává na video kameru a po tréninku vám lektory vysvětlí, co a jak jste udělali špatně, proč kůň nereagoval na vaše pokyny a podobně.

„Koně si musíte získat, potom nebudete potřebovat ani ohlávku, aby vás následoval.  Tento stav pomáhá člověku uvědomit si, kým je, čím je také výjimečný pro koně a transformovat tuto výjimečnost do vztahu s lidmi,“ říká trenérka metody Lenka Kmeťová.

Jaké kurzy existují?

Kurzy se obvykle věnují rozvoji manažerských dovedností a tzv. soft skills. Tréninky jsou vhodné pro manažery, lektory a další pracovníky, kteří denně komunikují s klienty, nebo jako netradiční forma teambuildingu na čerstvém vzduchu.

Například na farmě Zeusov můžete vyzkoušet některý z těchto kurzů:

  • Umění vůdcovství
  • Budování a rozvoj týmu
  • Komunikační dovednosti
  • Řízení změn
  • Řízení času
  • Motivace
  • Budování vztahů se zákazníky
  • Osobní rozvoj a sebepoznávání (individuální trénink pro 1 max. 2 osoby)
Trénink s koňmi je také zábava

Trénink s koňmi je také zábava

Kurz komunikace si tento týden vyzkoušeli také lektoři z jazykové školy LITE. Lektorky si vyzkoušely, jak je budou poslouchat koně, protože studenti je obvykle poslouchají bez odmlouvání. Někteří koně sice trochu odmlouvali, ale i tak nakonec všichni našli společnou řeč.

Kurz si jako trénink i netradiční teambuilding všichni chválili. Ocenili hlavně možnost komunikovat jinak a netradičně. Lektorky se shodly, že komunikovat s koňmi je mnohem náročnější, ale že jim to prozradilo o sobě samých mnohem víc než obyčejné workshopy a přednášky.

Občas vašeho koně povede lektor. Trénink je vhodný pro nezkušené jezdce.

Občas vašeho koně povede lektor. Trénink je vhodný pro nezkušené jezdce.

Proč je vhodné s koňmi trénovat?

Koně jsou nesmírně inteligentní zvířata. Mají ostatně mnoho společného s lidmi. V jejich stádech stejně jako v lidské společnosti existuje jasná hierarchie, kterou všichni respektují. Zvířata si navzájem projevují respekt. Díku tomu může stádo přežít i v divoké přírodě plné nástrah.

Lidé se často musejí schovávat za různé masky, aby si svou společenskou pozici udrželi – to koně dělat nemusejí. Mají tak dokonalý dar všechny naše masky odhalit a nastavit nám přirozené zrcadlo.

 

Zdroj fotografií: Jazyková škola LITE

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude nikdy zveřejněna.


*