Proč se vzdělávat v kybernetické bezpečnosti?

Bezpečnost online jsme si zvykli podceňovat. S ohledem na to, jak se rozšiřuje IoT (Internet of Thinks), přibývá také lidí, kteří chtějí podvodem vylákat z ostatních peníze nebo data. Znát pravidla kybernetické bezpečnosti je důležitější, než kdy dřív.

Data, byť se vám nemusejí zdát zajímavá, mají svou cenu. Například Uber za data svých zákazníků, respektive jen za to, že ukradená data hacker smaže, zaplatil přes 2 miliony Kč. Pokud se takový únik dat provalí, čelí firma pochopitelně pokutám ze strany Úřadu pro ochranu osobních údajů. Od příštího roku budou muset všechny evropské firmy školit zaměstnance, jak data zákazníků chránit.

Nejvíc vás ohrožuje lidská chyba

Faktem je, že dnes mnoho zaměstnanců chybu raději ututlá, protože nevidí riziko a nechce si přidělávat problémy.

Faktem je, že stačí zavirovaný flash disk zapojený do počítače v dobré víře. I takto se hacker dostane do vaší sítě.

Podle dat firmy Kaspersky Lab za rok 2016, která se zabývá kybernetickou bezpečností:

  • 53 % virů spustili sami zaměstnanci,
  • 46 % IT incident zaviní kvůli neznalosti,
  • 40 % z nich se takový incident pokusí utajit.

Útoky, které cílí na jednotlivce (například phising) jsou úspěšné ve 28 % případů.

Největší slabinou systému jsou zaměstnanci – laici, kteří sice s daty a internetem pracují, ale nevyznají se příliš v rizicích.

Většině chyb se dá snadno předejít. Nejzranitelnější jsou totiž vždy zařízení zaměstnanců. V kurzech popisuji své zkušenosti a reálné příklady, se kterými jsem se setkal. Věřím, že základ, jak se bránit, je v edukaci běžných lidí,“ říká Karel Diviš z české bezpečnostní firmy IDC softwarehouse.

Jediným řešením jsou znalosti

Pokud zaměstnancům srozumitelně vysvětlíte, jaká jsou rizika, chybovat budou výrazně méně. Bohužel neznalost neomlouvá a v případě úniku dat, je i laik trestně odpovědný a musí firmě případné škody uhradit.

Kybernetická bezpečnost je složité téma, které se neustále rozvíjí spolu s technologiemi. Udržet krok je náročné i pro experty. Na trhu se konečně objevilo školení pro laiky. Vzdělávací a školící program se jmenuje CyberSec – z anglických slov Cyber Security.

Program shrnuje základní pravidla bezpečnosti: například jak si správně vytvořit heslo, jak uchovávat i složitá hesla, jak bezpečně pracovat s e-mailem nebo jak se chovat obezřetně na sociálních sítích. Věnuje se ale i vyloženě korporátním pravidlům – například za jakých podmínek lze uzavřít smlouvu přes e-mail, trestní odpovědnosti online nebo jak nakládat se služebním počítačem.

Uživatele provede celkem 6 kurzy, které komplexně pokryjí běžnou práci uživatelů:

  • E-mail a jeho bezpečné používání
  • Zabezpečení počítače a telefonu
  • Bezpečné připojování
  • Internetové prohlížeče
  • Zálohovaní dat
  • Právní důsledky

Studijní program je koncipovaný jako e-learning. Obsah garantují experti na e-commerce, kyber bezpečnosti i elektronické právo.

Kurzy jsou zakončené testy, jakmile úspěšně splníte 2 testy, získáváte certifikát.

Více zjistíte na www.cybersec.cz

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude nikdy zveřejněna.


*