NEW YORK – celý svět na jednom místě
Těžko říci, odkud se moje touha zažít toto město na vlastní kůži vzala, ale byla ve mně velmi hluboce a neochvějně zakořeněná. Neměla jsem žádné jasné plány ani úspory, měla jsem jen neuvěřitelnou chuť to zkusit.
Díky shodě šťastných okolností se mi podařilo zůstat celý rok na turistická víza. Byl to velmi intenzivní, osvěžující a poučný rok, potkala jsem spoustu zajímavých lidí, vyslechla méně i více uvěřitelné životní příběhy, užila si všechna roční období v kulisách mrakodrapů a Central Parku a vrátila se zpět domů začít žít dospělý život, najít si práci a občas zavzpomínat na skvělý rok, který jsem v New Yorku prožila. Po třech letech doma jsem však dostala příležitost vrátit se do „Velkého jablka“ a pracovat jako chůva pro česko-americkou rodinu. Neváhala jsem ani vteřinu. Dnes žiji v New Yorku druhým rokem, starám se o děti a z mojí původní nevinné aférky s tímto městem se stává vážný vztah.
MĚSTO MOŽNOSTÍ
Žít v USA není bohužel technicky tak jednoduché jako v zemích Evropské unie. Pro delší než tříměsíční pobyt v USA potřebujete víza. Turistická, na která můžete zůstat půl roku (a – pokud tomu nic nebrání – poté požádat o prodloužení o dalších šest měsíců), nebo pracovní. Amerika je země neomezených možností, a tedy i neomezeného proudu lidí toužících po těchto možnostech. Získat pracovní vízum do USA proto není jednoduchá záležitost. Předem už musíte mít podepsanou smlouvu se zaměstnavatelem a být připraveni na hromadu papírování. Když vám ale úředníci a hvězdy přejí, neomezené možnosti vás čekají s otevřenou náručí.
Amerika je pověstná svou byrokracií, předpisy a zákazy, ale zároveň je plná různorodosti, výjimek, improvizování a malých zázraků. Chce to jen vytrvalost a motivaci, nakonec není nic nemožné. Věci se tu tak nějak dějí samy, pravidla jsou spíše jen jakousi pomůckou. Tedy, aby nedošlo k nedorozumění, všichni samozřejmě musí respektovat právní řád, ale autority často přimhuřují oči v případě, kdy je malé obejití pravidel pro dobro věci. Skvěle je to vidět právě v newyorských ulicích. Dopravní předpisy sice existují, ale město se pohybuje podle svého vlastního řádu, intuitivně.
Newyorčani nikdy nečekají na zelenou – když zrovna nic nejede (nebo jede pomalu), prostě jdou. A s nimi na červenou přecházejí i strážníci, kteří jsou rádi, že systém funguje, i když ne zrovna podle psaných pravidel. Stejně tak v metru na každém rohu potkáte různé muzikanty a performery, přestože jsou tyto výdělečné aktivity v prostorách metra zakázané. V dopravní špičce dokonce strážníci stojí v křižovatce pod funkčními semafory a řídí dopravu ještě osobně, aby se kilometrové řady aut hustě proseté žlutými taxíky pohybovaly co nejplynuleji. Lidé se zde zkrátka snaží, aby věci fungovaly.
MĚSTO PRO KAŽDÉHO
Moje kamarádka, která mne tu byla navštívit, shrnula New York velmi trefně slovy: „Tady je tolik lidí s tolika různými povahami, kulturami a zvyky, že k sobě všichni musí být nutně ohleduplní, jinak by se navzájem zabili.“
Pestrost je jedním z nejcharakterističtějších znaků New Yorku a nejvíc patrná je právě na Manhattanu. Je to skutečný „melting pot“, tedy tavicí kotlík kultur, což je označení, které se pro něj vžilo na začátku 20. století. Vydat se do New Yorku je jako vydat se na cestu kolem světa. Nikde jinde na světě se asi běžně na ulici nepotkají byznysmeni v kravatách, ortodoxní židé s pejzy a beranicemi, Afričanky v barevných šatech s turbany, postavičky Elma a Mickey Mouse, turisté se selfie tyčemi, pouliční umělci a prodavači hotdogů, bezdomovci, filmové štáby, celebrity s make-upem i bez make-upu, pytle odpadků a sem tam i i rychle probíhající šváb nebo krysa. Energie, kterou New York sálá, je nekonečná a já se ráda chodím do jeho ulic dobít.
KDY DO NEW YORKU
Na otázku, kdy nejlépe vyrazit do New Yorku, zpravidla odpovídám: „Kdykoli můžete!“. Toto město je ohromující, fotogenické, jedinečné a inspirativní v každou roční dobu. Většina průvodců doporučuje září, bývá zde krásné babí léto, můžete užívat doznívajících letních atrakcí, jako jsou koncerty zdarma, otevřené bary na střechách mrakodrapů, a pravděpodobně bude i ještě dost teplo na několik temp v oceánu.
Ani pozdní podzim však vůbec není špatný. Stromy v Central Parku chrlí vodopády barev, počasí je zpravidla slunečné a teplé, davy turistů prořídnou a vy si můžete užít atmosféru Halloweenu nebo Díkůvzdání (Thanksgiving).
V zimě vás sice může zastihnout sněhová bouře nebo skutečně mrazivé dny, celým městem však zní klasické vánoční písně v podání Franka Sinatry či Binga Crosbyho. Manhattan je plný veřejných kluzišť a atmosféra je doslova pohádková. V lednu vystřídají vánoční poetiku dramatické slevy všude a na všechno, které každoročně přilákají mraky turistů z celého světa. Ledová kluziště se na jaře ze dne na den změní na trávníky a celé město rozkvétá.
Jarní botanické zahrady v New Yorku na chvíli hrají hlavní roli mezi všemi galeriemi a muzei ve městě. Koncem května přichází do města léto, které bývá často velmi horké a vlhké, zároveň však velmi zábavné a mezi turisty stále nejoblíbenější. V létě je New York plný festivalů, koncertů, představení a hromadných veřejných akcí, z nichž je drtivá většina zadarmo. Minulý rok jsem třeba chodila každý čtvrtek na veřejné lekce jógy do kouzelného Bryant Parku, několikrát viděla hrát Newyorskou filharmonii v Central Parku, zatančila si v Brooklynu na hip hop silent disco party a projela se na kajaku po řece Hudson, aniž bych utratila jediný cent. Ceny hotelů a letenek se však v létě šplhají do takových výšin, že by vám možná vyšlo levněji počkat si na mimosezónní tarify a lístek do filharmonie si zaplatit. Atmosféru koncertu pod širým nebem, ze kterého tisíce zúčastněných Newyorčanů udělají tradiční obrovský piknik, si však už nekoupíte.
New York určitě stojí za to zažít. Pro mnoho lidí není ideálním místem pro život, může být poněkud uspěchaný, odosobněný a chaotický. Několik dní v tomto městě vás však rozhodně osvěží a nabije.
METREM NEBO PĚŠKY
Na rozdíl od zbytku USA, kterému v dopravě výrazně dominují auta, je nejlepším přítelem každého Newyorčana MetroCard, tedy dobíjecí karta na hromadnou dopravu, a tenisky. V New Yorku se totiž nejrychleji dopravíte metrem nebo pěšky. Newyorčani často denně nachodí i několik kilometrů. Každý tu nosí tenisky, dokonce i ženy v kostýmcích. Systém metra je tak rozsáhlý a komplexní, že jeho síť tvoří jakési vlastní podzemní (a mimo Manhattan i nadzemní) město. Na to, jak je staré, funguje velice spolehlivě. Samozřejmě se v osmimilionovém městě nevyhnete zpoždění, přeplnění a občasným výlukám, stále je to ale nejrychlejší a nejspolehlivější dopravní prostředek (kromě vlastních nohou). Cesta na letiště metrem trvá zpravidla polovinu času – a na rozdíl od taxíku v něm nikdy neuvíznete v zácpě. Navíc má newyorské metro neopakovatelnou atmosféru a pro mě je nejlepším místem k provozování mé oblíbené činnosti, tzv. „people-watching“. Metrem tu jezdí každý, takže je opravdu na co se dívat.
CELEBRITY
Asi nikde jinde na světě nemůžete potkat tolik celebrit, od herců přes zpěváky až po módní návrháře. New York je jednak město šoubyznysu, a také je to jedno z mála míst, kde mohou žít alespoň částečně inkognito. Mezi miliony lidí všech kultur a vzezření se ztratíte poměrně snadno. Já jsem jednou jela ve výtahu se Scarlett Johansson a ani jsem si toho nevšimla. Upozornili mě na to až ostatní poté, co vystoupila. Každý den tak mohu míjet například Cameron Diaz, Nicole Kidman, Leonarda DiCapria, Beyoncé, Lady Gaga, Umu Thurman, Jaye-Z, Roberta De Niro, Yoko Ono, Calvina Kleina a mnoho dalších. Podobně vysokou pravděpodobnost srážky scelebritou mají zřejmě už jen v Hollywoodu. Však také většina hvězd žije napůl mezi Los Angeles a New Yorkem.
PARKY A MĚSTSKÁ ZELEŇ
Přestože je New York nejhustěji osídleným místem USA, najdete zde více než sto čtverečních kilometrů parků a desítky kilometrů pláží. Nejznámější je určitě Cetral Park uprostřed Manhattanu, který je možná nejslavnějším městským parkem na světě vůbec, velmi oblíbený je však i brooklynský Prospect Park a Corona Park v Queensu, kde se každý rok pořádá tenisový turnaj US Open. I lidé žijící v této „betonové džungli“ rádi relaxují ve stínu stromů a hledí do zelených keřů. Po celém městě proto můžete vidět nekonečně mnoho „miniparků“ zbudovaných na místech, kde je to alespoň trochu možné – na střechách výškových budov, v náhodných prostorách mezi bloky nebo třeba uprostřed široké Park Avenue.
ANGLIČTINA
Angličtina je hlavní řečí a dorozumívacím prostředkem Newyorčanů, nicméně v celém městě se hovoří až osmi sty různými jazyky. Druhým nejrozšířenějším jazykem je španělština, veškeré oficiální nápisy a dokumenty jsou dokonce automaticky v obou jazycích, anglicky i španělsky. Ve čtvrtích Queens a Brooklyn najdete i etnické oblasti, kde značná část obyvatel anglicky ani neumí a kde nenajdete jediný nápis v angličtině. S angličtinou tu máte jistě velkou komunikační výhodu, nicméně vím o několika podnicích, jejichž provozovatelé se anglicky nikdy nenaučili, a ke šťastnému životu a úspěšnému podnikání to ani nepotřebují. Spíše než jazykové vybavení tu potřebujete určitou sociální dovednost, umět vycházet s lidmi, být dostatečně protřelí a cílevědomí.
„Ten, kdo v New Yorku mluví dobře anglicky, vypadá jako cizinec.“ – Jackie Mason
SEZNAMOVÁNÍ
New York je město přistěhovalců – ať už přímo z jiných kontinentů a kultur, tak i z ostatních států USA, kteří sem přijeli za příležitostí. Na rodilého Newyorčana narazíte málokdy. Většina lidí zde tedy nemá své blízké přátele ani příbuzné. Všichni ale zároveň potřebují společenské vyžití. V žádném jiném městě asi nefunguje tolik seznamovacích aplikací a serverů jako v New Yorku. A nemusíte právě hledat životního partnera, stačí si najít doprovod nebo společnost na páteční večer. Některé aplikace jsou dokonce zaměřeny výhradně na hledání přátel, nikoli potenciálních partnerů. Na jedné stránce si dokonce přítele můžete zaplatit. Zadáte, koho a na jakou příležitost hledáte, a přijde vám několik nabídek. Vy sami na stejné stránce můžete také nabídnout svou společnost za úplatu. V New Yorku sami rozhodně nebudete, osamělí se ale možná občas cítit můžete.
Kdo jedete do New Yorku, nezapomeňte na angličtinu, v LITE vás rozmluví!
Zdroj: LITE Jazyková škola
Autor textu: Kristýna Brožková
Přidat komentář