Kdo z firmy musí mít školení pro řidiče

Řídí vaši zaměstnanci služební vůz? Pak ze zákona musejí mít patřičné proškolení. Víme, jak ho zorganizovat snadno.

Kdo musí mít školení řidičů

Zákon rozlišuje dvě kategorie zaměstnanců-řidičů: řidič z povolání a řidič referentského vozidla. V jednoduchosti řečeno, první kategorie jsou řidiči, kteří mají v pracovní smlouvě v kolonce pozice napsáni „řidič“, jedná se o řidiče kamionů, taxikáře, soukromé šoféry, pracovníky logistiky apod. Řidič referentského vozidla je vaše sekretářka, která čas od času sedne za volant, zajede cosi zařídit do skladu nebo za klientem.

Řidič z povolání musí každý rok absolvovat školení profesní způsobilosti. Toto školení mohou provádět výhradně akreditovaná školící centra. Kurz obvykle trvá 7 hodin. A na vás jako zaměstnavatele neklade žádné nároky, nemusíte se o nic starat a organizovat.

Naopak proškolení řidiče referentského vozidla je zcela ve vaší kompetenci. Školení musí absolvovat každý, kdo sedne za volant třeba jen proto, aby zaparkoval auto na firemním parkovišti. Je nutné si uvědomit, že zákon chrání především vás jako firmu. Pokud by s stalo, že váš zaměstnanec bez školení nabourá a zraní se, mohl by vás žalovat o velké sumy a soudní spor by vyhrál.

shutterstock_100836460

Obsah školení je zcela na vás

Rozsah i obsah školení je zcela na vás. V zákoně je pouze stanoveno, že školení je nutné dle potřeby opakovat. Většina firem bojuje s tím, jak školení sestavit a jak často ho svým řidičům připomínat.

Obsahem by měla být především zopakování pravidel silničního provozu, poskytnutí první pomoci a zkušební jízda. Je nutné si uvědomit, že tzv. „sváteční řidiči“ jsou zvyklí na jeden typ vozidla, který vlastní. Pokud takový člověk nebo čerstvý absolvent autoškoly bude řídit firemní vůz, nechte jej si konkrétní vůz vyzkoušet pod vedením zkušenějšího kolegy nebo lépe instruktora z autoškoly. Předejdete tak případným poškozením. Věnujte také čas řešení případné nehody, Vaši zaměstnanci musí vědět, jak vyřešit poškrábaný lak při couvání z parkoviště nebo jaké dokumenty vyplnit pro pojišťovnu při nehodě.

shutterstock_240972532

Jak zorganizovat školení snadno?

Díky moderním technologiím si můžete výrazně usnadnit práci. Teoretickou část školení můžete vyřešit formou e-learningu. V zásadě to vypadá tak, že si vaši zaměstnanci kurz pro řidiče projdou online v interaktivní formě s obrázky. E-learningové vzdělávání je čím dál oblíbenější – je totiž levné a organizačně nenáročné.

Kurzy obvykle jsou strukturovány do okruhů témat s výkladem teorie a názornými animacemi. Součástí bývá i závěrečný test. Ten vy jako zaměstnavatel využijte. Použijte jej jako doklad toho, že zaměstnanec je způsobilý řídit vozidlo.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude nikdy zveřejněna.


*