My name is…tím vaše jazykové dovednosti končí?

Žádný učený z nebe nespadl aneb do zahraniční bez jazykového průvodce ani ránu. Jste nadšencem cestování, nebo raději preferujete teplo domova a nikam moc nevytáhnete paty? A do zahraničí už vůbec ne, protože máte strach z cizího jazyka? Jsou-li důvodem obav z cestování jazykové bariéry, je nejvyšší čas to změnit.

Každý to zná, alespoň jeden cizí jazyk jsme se učili dlouhá léta ve škole, ale stejně ho ne a ne pořádně umět. A když už jakž takž rozumíme, ostýcháme se mluvit, neboť víme, že to nebude bez chyb. Nemáme dobrou výslovnost a úspěchem bude, když si vůbec vzpomeneme na všechna slovíčka, která v danou chvíli potřebujeme. Co s tím?

Začít není nikdy pozdě

Pro ty z vás, kteří se v tom přesně vidí, máme doporučení. Jak spojit příjemné s užitečným je velice jednoduché. V první řadě cestujte, užívejte, poznávejte odlišné země a kultury. V druhé řadě se vzdělávejte, učte se cizí jazyky a to nejen angličtinu. Najděte ve studiu a vlastním vzdělávání zábavu, nikoli povinnost. Učíte-li se jazyk ne proto, že musíte (jak je tomu ve škole), ale pro to, že chcete, výsledky budou zcela odlišné. Učit se můžete úplně sami nebo lze navštěvovat různé kurzy, o čemž se na našem webu můžete také dočíst.

Pro to, abyste vycestovali do zahraničí, není nutné umět perfektně jazyk, vč. veškeré gramatiky. Zaměřte se na konverzaci, mluvte a mluvte, to je to, co budete potřebovat. Úplně postačí více či méně základních frází. A nechcete-li se vše učit nazpaměť, noste s sebou jazykového průvodce, s ním už se nikde neztratíte.

Jazykový průvodce na cestu

Kdo má jazykového průvodce po ruce, v danou chvíli si vše potřebné může vyhledat. Pokud patříte mezi ty, kteří nevsázejí pouze na angličtinu, zkuste zazářit i dalšími jazyky. Němčina, italština, španělština to je klasika. Ovšem například francouzština může být pěkný oříšek, jestliže jste se s ní neseznámili již dříve. Co takhle zkusit chorvatštinu, maďarštinu, bulharštinu, švédštinu či portugalštinu? Ne každý má nadání na cizí jazyky, ale pro odvážlivce je k dispozici dokonce i arabština.

Jakýkoliv jazyk nebude překážkou pro to, abyste danou zemi navštívili. Umět si rezervovat pokoj s výhledem na moře, objednat si jídlo, na které máte chuť, zeptat se na cestu, apod. Nic už pro vás nebude problém pro strávení příjemné dovolené či pracovního pobytu. Nejen to, ale mnohem víc najdete v jazykovém průvodci. Dozvíte se v něm také zajímavé informace o zdejší kultuře, zvycích i zajímavých místech.

shutterstock_238145182

Tipy, jak se na dovolenou připravit co nejlépe

 1. Vyberte si zemi vašich snů – víte, kam byste se chtěli vypravit a prožít příjemnou dovolenou? Zjistěte si něco o zemi, kam hodláte vycestovat:
  a. Jaké památky navštívit.
  b. Něco málo z historie.
  c. Doporučené restaurace, hotely, obchody apod.
  d. Informace o možnostech dopravy (ceny, mapy…).
  e. Zajímavá místa, akce a události, které se zde konají.
  f. Kulturní či sportovní vyžití.
 2. Zopakujte si angličtinu, popř. jiný cizí jazyk, který v zemi využijete (v případě, že ho „umíte“).
 3. Kupte si jazykového průvodce – ať máte vše potřebné informace u sebe (a pokud se chcete alespoň trochu dorozumět).
 4. Rezervujte letenky a hurá užít si dovolenou a získat nové nezapomenutelné zážitky.

Ne nadarmo se říká, kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem. Odhoďte lenost či obavy, máte příležitost vyzkoušet si to v praxi.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude nikdy zveřejněna.


*