Jak vidí zaměstnanci rok 2017?

Čeští zaměstnanci očekávají, že ekonomika půjde nahoru a firmám se bude dařit. Nepočítají ovšem, že by se to výrazně projevilo na jejich základních mzdách. A to i přesto, že loni rostly mzdy o 4 %. Mzdy některých dělnických profesí rostly dokonce o více než 12 %. Vyplývá to z výzkumu Randstad Workmonitor.

Po ekonomické krizi jsou zaměstnanci optimističtí. Nejinak tomu ostatně bylo loni. V roce 2017 máme rekordně nízkou nezaměstnanost a některé firmy se naopak potýkají s tím, že nemohou zaměstnance sehnat.

Jaké jsou výsledky:

  • 53 % zaměstnanců věří ve zlepšení ekonomické situace
  • 69 % zaměstnanců tvrdí, že se jejich firmám dařilo v roce 2016 lépe než v roce předchozím
  • 72 % si myslí, že růst bude pokračovat
  • 35 % očekává zvýšení mzdy
  • 48 % počítá s navýšením bonusů

Pro zaměstnavatele z toho plyne jasné poselství – neochota rozdělit vyšší zisky mezi zaměstnance se nebude vyplácet! Nejčastěji podle výzkumu zaměstnanci odcházejí právě proto, že jim konkurence nabídne lepší podmínky. Ovšem nejen platové.

Firmy se budou muset snažit

„Kvalitní lidi si firmy musí hýčkat. Velkým tématem letošního roku bude udržení si stávajících zaměstnanců, do kterých již firma investovala. Náklady na hledání a zaučování nového člověka, ztracený čas a s ním spojené ušlé zisky, to vše zpravidla stojí mnohem víc,“  říká Hana Púllová, ředitelka personální společnosti Randstad.

Ne vždy musí zaměstnavatel zvýšit platy, aby si zaměstnance udržel. Svou roli hrají také pracovní podmínky, firemní kultura, flexibilita a obecně atmosféra v týmu.

Ekonomický růst se netýká jen České republiky. Nejoptimističtější jsou lidé v Indii – ti očekávají zvýšení platu v 92 %. Naopak nejhorší vývoj očekávají Číňani a Řekové.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude nikdy zveřejněna.


*