Digitální gramotnost, aneb jak se bránit fake news

jak se bránit fake news

Fake news je nový fenomén. Často ovlivňuje naše vnímání politiky, vzdělávání, má vliv na náš názor na jiné země i na společnost jako takovou. Bez ohledu na to, jak stranu volíte, představují falešné zprávy velký společenský problém. Často totiž dělají z komára velblouda.

V kontextu prezidentských voleb se objevily fake news proti oběma kandidátům. Prezidenta Zemana například nařkli, že prodělal mozkovou příhodu; pana Drahoše obviňovali z vítání uprchlíků. Zmíněné zprávy už ale nereflektovaly pravomoci prezidenta, neuváděly kvalitní nebo ověřené zdroje.

Česká televize v pořadu 168 hodin natočila reportáž o lživých e-mailech, které chodily v rámci kampaně seniorům. Senioři obecně bývají méně digitálně gramotní, jsou důvěřiví a proto jsou vůči takovým útokům zranitelnější. Šíří se ale také zprávy, ve kterých jde o zdraví, když například vyzývají léčit vážné nemoci dietou.

Jediná obrana jsou znalosti

Falešné zprávy existovaly, co svět světem stojí. Některé satirické magazíny si zprávy vymýšlejí jako zábavu pro své čtenáře. Bohužel možnosti šíření těchto zpráv jsou někde jinde, a my si stále neumíme ověřovat pravdivost dat a informací.

5 tipů, jak poznat fake news:

  • Myslete kriticky, i když vám článek podporuje vaše osobní přesvědčení.
  • Nevěřte nadpisu. Pokud je titulek příliš šokující, buďte obezřetní.
  • Dávejte pozor na neobvyklé formátování. Fake news často obsahují velká písmena a vykřičníky. Zprávy šířené e-maily jsou často barevné a někdy obsahují i gramatické chyby.
  • Ověřte si zdroj informací a posuďte, zda je důvěryhodný. Klepům typu „jedna paní povídala“ také nepřikládejte váhu. Fake news také často obsahují chybné reálie jako jsou časové a místní údaje.
  • Prohlédněte pečlivě fotky. Mnoho fake news vezme šokující fotografii a doplní k ní jiný text. Pak nelze než aplikovat selský rozum. Prohlédněte si místní ukazatele, plakáty na sloupech na fotografii. Takto snadno rozpoznáte fotografii ze Sýrie a Francie bez ohledu na to, co tvrdí text.
  • Rozlišujte satiru a fake news. Satirické magazíny vždy v patičce uvádějí, že se jedná o smyšlenky a parodie.
  • O šokující informaci chtějí mluvit všechna média. Pokud tedy zprávu nenajdete nikde jinde, je pravděpodobně falešná.

Útočí se nejen na názory, ale také na data

Fake news jsou často dramatické a obsahují lákavé titulky. Pakliže se šíří e-mailem, mohou takové zprávy obsahovat viry. Na dramatický předmět či titulek snáze nalákáte neznalé oběti, které si informaci touží přečíst, otevřou přílohu e-mailu a nevědomky si stáhnou do počítače virus.

Podle dat společnosti Symantec obsahuje 1 ze 131 e-mailů nějaký malware, tedy program, který může poškodit váš počítač či data. Nejdete jen o falešnou informaci, ale také o bezpečnost. Zbystřit by měly i firmy. Mnoho zaměstnanců totiž čte soukromé e-maily i v práci a mnohou takto snadno poškodit služební data.

78 % zaměstnanců totiž bez rozmyslu klikne na rizikový odkaz v e-mailu a to přesto, že riziko znají:

email_clics

©Barkly.com

 

Důvodem je především zvědavost a také neznalost dopadů. Právě se zvědavostí hackeři často operují. Ochránit firemní data není snadné. Jedinou cestou je zaměstnance vzdělávat.

Velmi důležité je naučit lidi pracovat bezpečně s-emailem a také zálohovat data. Chráníte tak je osobně i firmu. Vyberte vhodný vzdělávací program pro laiky – váš IT technik totiž zásady bezpečnosti jistojistě zná.

Základní pravidlo zní, stejně jako u fake news, myslet kriticky a aktualizovat veškerý software na počítači. To je to minimum, které může udělat každý.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude nikdy zveřejněna.


*